Warning: mysqli_query(): (HY000/1712): Index ljm8_postmeta is corrupted in /data/web/virtuals/224347/virtual/www/domains/cacorkyvakci.cz/wp-includes/wp-db.php on line 2162
Herbář
Učíme se hrou

Herbář


Warning: mysqli_query(): (HY000/1712): Index ljm8_postmeta is corrupted in /data/web/virtuals/224347/virtual/www/domains/cacorkyvakci.cz/wp-includes/wp-db.php on line 2162

Přes léto je u nás každý volný kout osázený buď zeleninou, bylinkami nebo květinami. Miluju courání po zahradě už od počátku jara a kochání se probouzející přírodou. Holky to očividně mají po mě a ať už trávíme čas ve městě nebo v lese, rozkvetlé květiny a stromy jejich pozornosti neuniknou.

Velká se už začala zajímat jak se která květina jmenuje a hlavně jestli je jedlá pro včely a pro nás :-). To byl pro mě první impuls začít s ní dělat herbář. Malou zatím zajímá tak akorát jak která kytka voní a jak se z ní vaří polévka v kyblíku.

Jako dítě jsem si vedla herbář, takovou tu klasiku, usušené rostliny nalepené v sešitě. Chvilku to vydrželo, ale časem se přeschlé rostliny začaly měnit v prach a herbář se raději neotvíral. Pátrala jsem tedy po netu a našla jiný způsob jak rostliny uchovat a zachovat jim třeba i nějakou tu barvu.

Líbilo se mi sušení rostlin v mikrovlnce a následná laminace především kvůli času. Pro děti celý ten proces od sběru až po zalaminovaní není tak zdlouhavý a během pár minut vidí výsledek.

No a jak na to?

Stačí mít doma mikrovlnou troubu, nějaký ten papírový ubrousek nebo utěrku, laminovačku a folie do ní.

Utrženou rostlinu položíme na ubrousek a druhým ubrouskem jí přikryjeme. Pak jen stačí vložit mezi něco pevného, co lze strčit do mikrovlnky. Já třeba používám keramické servírovací tácy. Je potřeba rostlinu něčím zatížit, aby se slislovala. Mikrovlnku si nastavím na rozmražení nebo na nejnižší možnou teplotu a na 2 min. pustím. Na chvilku vyndám z trouby a nechám vychladnout. Pokud je ubrousek mokrý, vyměním za suchý a znovu dám na 2 min. do trouby. Někdy se nedá ubrousek odlepit od rostliny. Nechám ho tedy na chvilku proschnout na teplém místě a šoupnu znovu do trouby. Když jde rostlinka dobře vyjmout z ubrousků, vložím do laminovací folie, projedu laminovačkou a máme hotovo.

Další krok byl herbář jako takový.

Mohla jsem koupit obyčejný šanon, že jo :-). Ale to by byla nuda, tak jsme si ho s holkama vyrobily raději samy a bylo na další odpoledne o zábavu postaráno.

Doma jsem našla krabici od fénu, pár zbytků látek ještě z doby kdy jsem měla čas šít Quiet book, lepidlo, průchodky, stuhu a pustily jsme se do díla.

Krabici jsem nastříhala ve formátu folií A5, potřely jsme jí lepidlem a z každé strany nalepily látku. Folie s rostlinami jsme proděravěly, na střed desek jsme si vyznačily otvory na uchycení a pak už jsem řezala kladivem do průchodek dokud mi nedržely. A že nechtěly, mrchy jedny. Karton s látkou a filcem bylo na ně silné sousto. Tak nám tam drží silou vůle, ale na první je dílo obstojné a účel splní. 🙂 Pak už stačilo jen protáhnout stuhu foliemi a svázat s deskou. Cácorka si desky ještě dozdobila kytičkou na suchý zip.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.