Warning: mysqli_query(): (HY000/1712): Index ljm8_postmeta is corrupted in /data/web/virtuals/224347/virtual/www/domains/cacorkyvakci.cz/wp-includes/wp-db.php on line 2162
Hokusy pokusy
Učíme se hrou

Hokusy pokusy


Warning: mysqli_query(): (HY000/1712): Index ljm8_postmeta is corrupted in /data/web/virtuals/224347/virtual/www/domains/cacorkyvakci.cz/wp-includes/wp-db.php on line 2162

1. Bublání barev v pekáči

Bude potřeba pekáč, jedlá soda, potravinářské barvy, kelímky s octem, pipeta nebo když nemáte tak dávkovače třeba od sirupů.

Do pekáče jsme nasypaly jedlou sodu. Barvy můžete nakapat rovnou do sody nebo smíchat s octem. Pomocí pipet jsme pak ocet kapaly do sody. Samotné míchání doporučuji dělat s dětmi venku, přeci jen už bude reagovat větší množství sody s octem.

2. Nafukování balónků tak trochu jinak

Nachystaly jsme si jedlou sodu, vázičky, ale poslouží i skleněná láhev, potravinářské barvy, ocet a balonky.

Do každé vázičky jsme nalily trošku octa, nakapaly pár kapek barvy, do balonku nasypaly jedlou sodu a balonek jsme nasadily na hrdlo lahve. Holky pak balonky překlápěly a postupně sodu sypaly do lahve, kde proběhla reakce s octem. Vzniklý CO2 pak začal balonky nafukovat.

3. Kouzlo barev v mléce

Tento pokus mám nejraději. Stačí na to mléko, talíř, potravinářské barvy, uchoštoury a jar.

Mléko nalijete do talíře, nakapete s rozestupem barvu, uchošťour namočíte do jaru, přikládáte na nakapanou barvu do mléka a pozorujete co se stane 🙂

4. Prosakování barev

Na tuto pozorovačku jsme potřebovaly skleněnou vázu, pěnu na holení a potravinářské barvy tekuté.

Do vázy jsme nalily vodu, na ní nastříkaly pěnu a do pěny nakapaly barvy. Pak už stačí jen sledovat jak se barvy dostávají skrze pěnu do vody.

5. Senzorické láhve

Pet lahve, voda, olej, potravinové barvy jako základ a pak co dům dá. My použily třpytky a korálky.

Lahve jsme naplnily do půlky olejem a dolily vodou. Nakapaly barvu, nasypaly třpytky, korálky a uzavřely. Párkrát jsme vše protřepaly a sledovaly jak se jednotlivé promíchané tekutiny zase oddělovaly.

6. Bonbonová duha

Talíř, Skitless bonbony nebo lentilky a troška vody.

Bonbony stačí vyskládat na talířek a nalít do něj trošku vody. Z bonbonu se začne rozpouštět barvivo a vytvoří na talíři pěknou duhu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.