Warning: mysqli_query(): (HY000/1712): Index ljm8_postmeta is corrupted in /data/web/virtuals/224347/virtual/www/domains/cacorkyvakci.cz/wp-includes/wp-db.php on line 2162
Postojnska jama a Predjamsky grad
Slovinsko

Postojnska jama a Predjamsky grad


Warning: mysqli_query(): (HY000/1712): Index ljm8_postmeta is corrupted in /data/web/virtuals/224347/virtual/www/domains/cacorkyvakci.cz/wp-includes/wp-db.php on line 2162

Postojnska jama je místo, které se musí vidět. Krása těchto jeskyní nám vyrazila opravdu dech a ne nadarmo se jí říká královna jeskyní.

Pokud se do jeskyní vydáte, počítejte s velkou návštěvností. Vstupenky se dají zakoupit online a na místě u pokladny vytištěné zaměnit za klasické vstupenky. Před vstupem budete rozděleni do skupin podle toho, v jakém jazyce jste si vybrali komentovaní prohlídky.

Prohlídku jsme si rezervovali hned na 9 hodinu. Parkoviště byla ještě volná a nebyl tedy problém zaparkovat. Když jsme projížděli Postojnou po návštěvě nedalekého hradu, byla všechna parkoviště vč. provizorního v poli zaplněná. Nedokážu si představit, kolik vstupenek je v prodeji přímo na místě, ale při pohledu na davy turistů ze všech možných zemí Evropy, bych si sem během prázdnin bez předem zakoupené vstupenky netroufla.

Samotná prohlídka začíná projížďkou vláčkem, která si získala hned obě holky a ani my dospělí jsme neskrývali nadšení. Po několika minutách jsme z vláčku vystoupili a vydali se s průvodcem pěší stezkou. Jeskyně je opravdu nádherná, tolik rozmanitých útvarů, které se tvořily miliony let, jen tak někde neuvidíte. Zpět jsme jeli opět vláčkem.

Prohlídka trvá 90 min, trasa pěšky je cca 1,5 km. V jeskyni je 10°C, tak pokud nepojedete vyloženě ve stejně či více chladném počasí, přibalte si teplé oblečení s sebou. Pokud zapomenete, při vstupu do jeskyně je možnost zapůjčení kabátu za 4 eura. Holky byly z jeskyně nadšené, velká si to chtěla dát ještě jednou a mé počáteční obavy jak to bude bavit malou zmizely v momentě, kdy jsme projeli prvním tunelem a měla na tváři rohlík od ucha k uchu. Prohlídka se může absolvovat i s kočárkem, takže opravdu sem mohou děti od těch nejmenších.

Kousek od jeskyní se nachází nedobytný hrad, za jehož zdmi se ukrývá síť tunelů. Prohlídku hradu si můžete zakoupit také online i v balíčku s Postojnskou jeskyní. V jeskyních hradu žije kolonie upírů, prohlídky jsou tu tedy omezeny a vstup je kvůli náročnosti vhodný až pro děti od 6 let.

Jeskyně i hrad nabízí i další možné prohlídky, ale jsou již náročnější a některé se neobejdou bez jistých zkušeností. Běžnému turistovi jako jsme my, na nezapomenutelný zážitek vystačí bohatě i ty základní.

www.postojnska-jama.eu

Tip na ubytování

Hotel Rakov Skocjan, leží uprostřed přírodního parku Rakov Skocjan obklopený lesy. Hotel je dobře umístění na pěší výlety po okolí. Okružní trasa Skocjanem už ale není pro kočárek a malé děti. Okolí je plné jeskyní, takže i některé části tras jsou po velkých kamenech. Do Postojny je to pár minut autem, stejně tak i k jezeru Cerknica. Hotel disponuje restaurací a ceny za ubytování jsou přijatelné.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.