Warning: mysqli_query(): (HY000/1712): Index ljm8_postmeta is corrupted in /data/web/virtuals/224347/virtual/www/domains/cacorkyvakci.cz/wp-includes/wp-db.php on line 2162
Šumava
Česká republika,  Jihočeský kraj,  Šumava

Šumava


Warning: mysqli_query(): (HY000/1712): Index ljm8_postmeta is corrupted in /data/web/virtuals/224347/virtual/www/domains/cacorkyvakci.cz/wp-includes/wp-db.php on line 2162

Šumava ukrývá spoustu zajímavých míst a atrakcí pro děti. Na své si tu přijdou určitě všichni a kdyby toho bylo přeci jen málo, tak na německé straně Šumavy je také co objevovat.

A protože na Šumavě je nádherně v každém ročním období, sepsala jsem pár tipů kam vyrazit nejen s malými dětmi.

Chalupská slať

Dřevěná stezka rašeliništěm, která Vás dovede až k rašelinovému jezírku. Od parkoviště Svinná lada k jezírku je to necelý km. Trasa je ideální pro kočárek nebo pro začínající chodce. Na trase se zastavte také podívat v informačním centru, kde je spoustu zajímavostí o tomto místě a před budovou se nachází pěkné dětské hřiště. Tady určitě stojí za zmínku i možnost spojit výlet s návštěvou soví voliéry v Borové Ladě, která je coby kamenem cca 1 km od Chalupské slatě. Pokud by Vás honila mlsná, domácí zákusky a pravou horkou čokoládu Vám nabídnou v Café & Snack Madam Čokoláda.

Jezerní slať

Další z rašelinišť v blízkosti Kvildy, které nabízí malou procházku lesem s pěkným výhledem. Trasa od parkoviště Jelení slať, které je hned na začátku trasy na hlavní silnici mezi Kvildou a Horskou Kvildou, je dlouhá cca 0,5 km. Pokud si výlet spojíte s jelením a rysím výběhem, je trasa od parkoviště výběhu o něco přes 1 km delší. (viz. Jelení a rysí výběh). Celá trasa je sjízdná s kočárkem.

Jelení a rysí výběh a Návštěvnické centrum Kvilda

Jelení výběh nás naprosto ohromil. Na rozdíl od vlčího výběhu na Srní procházíte přímo výběhem, kde jelenovi můžete stát opravdu tváří v tvář. Pokud máte štěstí potkáte i celou smečku. Na stezce je rozmístěných několik bezpečnostních zařízení a pozorovacích věžích. Pokud se sem budete chtít vydat, mrkněte na web www.npsumava.cz. V době jelení říje je průchod mezi jeleny uzavřen. Pod návštěvnickým centrem je velké placené parkoviště a vstup do výběhu je zdarma. Na Šumavě jsou návštěvnická centra vybudovaná v podobném stylu, každé skýtá řadu informací k danému místu a dětská hřiště. Výběh doporučuji spojit i s cca 1,2 km vzdálenou Jezerní slatí, ke které se od parkoviště dostanete po pěší stezce vedoucí podél silnice. Vše je dobře sjízdné pro kočárek.

https://www.npsumava.cz/navstivte-sumavu/navstevnicka-centra/navstevnicke-centrum-kvilda/

Kvilda

Ideální místo hlavně pro lyžování s dětmi nebo sáňkování. Na Kvildě totiž najdete přímo ve středu města svah pro malé i velké lyžaře a vyhrazenou dráhu pro bování.

Pokud by jste během celého pobytu nechtěli jen lyžovat, je to dobrý i výchozí bod pro řadu výletů. Z Kvildy se můžete vydat po pěší stezce vedoucí podél hlavní silnice směrem Horská Kvilda třeba k Jezerním slatím (2,5 km). Po cestě si udělat zastávku v Návštěvnickém centru Kvilda a podívat se do jeleního a rysího výběhu. Nebo autem druhým směrem na Chalupskou slať ( 7 km ) do Svinné Lady.

Dřevařské muzeum Dřevák

Pokud by nepřálo počasí na Madravě najdete dřevařské muzeum Dřevák, ve kterém nechybí interaktivní prvky a můžete si zde v obchodě i nějakou tu pěknou dřevěnou hračku zakoupit.

Černé jezero

Auto jsme nechali na Špičáckém sedle na placeném parkovišti a vydali se po žluté turistické značce. K jezeru je to cca 4 km po asfaltce, takže ideální výlet na kolo nebo s kočárkem. U jezera jsme objevili zastávku vláčku. Bohužel byl momentálně mimo provoz, ale pro děti co toho moc neujdou za provozu určitě přijde vhod.

Vlčí výběh Srní

Co určitě stojí za návštěvu je výběh vlků v návštěvnickém centrum Srní. Zaparkovat se dá přímo u centra na placeném parkovišti. Pro děti je tady i malé hřiště, od kterého začíná naučný okruh cca 2 km dlouhý. Pokud nechcete okruh absolvovat, můžete si trasu do výběhu zkrátit a napojit se až na druhou stezku od hřiště, která je o dost kratší. Terén je po lesní cestě do kopce a zvládne se i s kočárkem. Na stezku navazuje lávka s vyhlídkovou plošinou přímo do vlčího výběhu. Lávka je dlouhá 300m a dozvíte se na ní o komunikaci vlků. Doporučuji vyrazit brzy dopoledne, kdy na stezce skoro nikoho nepotkáte a můžete si užít pozorování vlků bez rušení. Jestli mají děti dalekohled, přibalte jim ho určitě také s sebou, holkám se na číhání výborně hodil. Vstup do výběhu je zdarma.

https://www.npsumava.cz/navstivte-sumavu/navstevnicka-centra/nc-srni/

Mravenčí stezka – areál lesních her Srní

Vlčí výběh není časově náročný, spojili jsme tedy na Srní vlky s mravenci a vydali se ještě na Mravenčí stezku. Autem jsme popojeli 3 min na placené parkoviště u benzínové pumpy a následovali dřevěný totem mravence. Stezka vede kousek po okraji lesa podél zástavby. Začátek stezky nám nepřišel moc zajímavý. Zajímavé to začalo být, až když jsme zašli do lesa. Stezka má několik stanovišť, kde se děti dozví spoustu věcí o zvěři, stromech a plní jednotlivé úkoly. Holky nejvíc potěšila pěkná výstavka domečků pro skřítky, které tu stavěly děti před námi.

Hrad Kašperk

Hrad v Šumavském podhůří, který nám příjemně zpestřil návrat z Kvildy domů. Cesta k hradu je dlouhá cca 1,5 km od parkoviště České domky, odkud jsme se po asfaltce mírným kopcem vydali na hrad. Trasa je velmi dobře značená a vhodná pro kočárky. Hned pod parkovištěm je penzion s restaurací. Nabídka sice není velká, ale zato chutná.

www.kasperk.cz

Za pozornost stojí z druhé strany Šumava i z druhé strany hranic. Tady je to také moc krásné a pro mě, milovníka balkónovek, je na této straně i v obcích na co koukat :-).

Vodopády Rieslochfälle

Auto je možné nechat na parkovišti pod vodopády. Doporučuji vyrazit ráno, jinak se výšlap k vodopádům protáhne. Od parkoviště jsme se vydali do kopce a po pár metrech jsme se dostali k rozcestí. Obě cesty od rozcestí jsou po kamenech a čím jste výš, tím je cesta více kamenitá a plná kořenů. Na tento výlet určitě bez kočáru a pro ty nejmenší vezměte nosítko nebo krosnu. Cesta k vodopádu je sice dlouhá cca 1,5 km, ale vzhledem k terénu je časově trošku delší, výšlap však za to rozhodně stojí.

Waldwipfelweg

Toto místo bude bavit dospělé i děti. Pro nás to tu bylo lákavé, protože vstup je možný i se psy. Krom stezky v korunách stromů je tu pro děti spousta interaktivních prvků. Na své si přijdou i dospělí třeba v jeskyní iluzí. Velkým lákadlem je také domek vzhůru nohama, který je zvlášť zpoplatněn 2 eury na osobu. Jinak rodinné vstupné 2+2 vyjde na 20 euro. Super je, že naučné tabule jsou psané i v češtině. Najíst se můžete v areálu, je tu velká restaurace s terasou a výhledem na stezku. Docela jsme se divili, že na takovém místě neberou karty, takže se určitě vybavte hotovostí. Stejně jako u nás přes letní prázdniny a o víkendu, i tady bylo dost lidí. Na stezce optických klamů se pomalu tvořily i fronty.

http://www.waldwipfelweg.de/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.